Wyzywająca natura: zderzenie nauki i duchowości na nowych granicach życia

Challenging Nature to jasno napisana, ostra obrona biotechnologii przed tymi, którzy dążą do ograniczenia celowej kontroli natury i nas samych. Silver atakuje zakaz grywania w Boga , zalecając humanitarne wykorzystanie biotechnologii w medycynie, żywieniu, ekologicznym zrównoważeniu i wyborach reprodukcyjnych. Widzi sprzeciw wobec kontroli, zakorzeniony w nieuzasadnionej czci dla tego, co naturalne , w przeciwieństwie do nienaturalnej interwencji człowieka. Pokazuje, w jaki sposób ten szacunek czerpie z religijnych i New Age wyobrażeń o niematerialnej duszy, chrześcijańskiej tradycji prawa naturalnego i filozofii Gaja, zgodnie z którą Matka Natura ma na sercu nasze najlepsze interesy i nie należy jej manipulować. Ludzie nie powinni uzurpować sobie z natury dobrego ładu naturalnego. Silver bada różnorodność wierzeń w duszę i świętość przyrody oraz ich nieustępliwe korzenie w ludzkiej biologii i kulturze. Obserwuje, że naukowcy nie potrzebują takich pojęć, które wytyczają scenę zderzenia światopoglądów – jednego empirycznego i naturalistycznego, drugiego mistycznego i witalistycznego. W miarę postępu nauki, zwłaszcza świadomości i zachowań, pojęcia duszy i istoty ludzkiej znalazły się pod coraz większą presją, ponieważ nie są już potrzebne, by tłumaczyć siebie samych. W związku z tym pojawia się ostry sprzeciw wobec nauki i techniki, wyrażony jako nakaz, że powinniśmy pozostawić pewne tajemnice nieuzasadnione.
Silver opisuje, w jaki sposób przekonania w duszy i świętym porządku naturalnym wpływają na politykę w dziedzinach takich jak aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, różnorodność biologiczna i środowisko. W każdym przypadku purystki z religijnymi lub duchowymi programami próbują ograniczyć zakres celowej kontroli, co może wykluczyć, co wielu może uznać za uzasadnione opcje, takie jak zakończenie niechcianej ciąży, prowadzenie badań nad komórkami macierzystymi i projektowanie wydajnych pod względem zasobów odmian zboża i zwierzęta gospodarskie. Ideologia nienaruszalnej przyrody ma zatem głęboko antyhumanitarne konsekwencje, według Srebrnego – nawet, jak na ironię, zagraża planecie jako zrównoważonemu siedlisku.
Argument przeciw Prometejskiemu Srebrnemu jest taki, że skoro nauka nie znajduje żadnej naturalnej doskonałości ani boskiego imprimatur, czy to w embrionach, komórkach macierzystych, nasionach, czy w planach ciała, przeciwnicy biotechnologii nie mogą twierdzić, że gwałcimy naturę, kiedy chcemy kontrolować genomy i ich ekspresję. W odniesieniu do inżynierii genetycznej, Silver odpowiednio zauważa, że gdy odrzucimy świętość naturalnego porządku, nie ma powodu przypuszczać, że nasza obecna forma fizyczna jest ostatnim słowem na temat ewolucyjnej mądrości. Ten pogląd pozostawia otwartą przyszłość na to, co ludzie mogą się stać, biorąc pod uwagę przyspieszenie tempa rozwoju technologicznego.
Silver ma swój głęboki szacunek dla natury, ale w jego mądrym, realistycznym spojrzeniu natura obejmuje nawet naszą zdolność do celowej kontroli. W przerabianiu świata zgodnie z naszymi celowymi projektami nie naruszamy Matki Natury, lecz wyrażamy raczej złożony, rekurencyjny aspekt samej natury. Pomimo trudnej racjonalistycznej racjonalności naukowej, humanitarna nadzieja Srebrna brzmi, że biotechnologia może złagodzić ludzkie cierpienie, podnieść jakość życia we wszystkich społeczeństwach i zmaksymalizować zdrowie biosfery. Wyzywająca natura to dobrze przemyślany argument, który pomoże zrealizować te nadzieje.
Thomas W Clark
Center for Naturalism, Somerville, MA 02144
[email protected] org
[patrz też: bezplatne leki dla osob po 75 roku zycia, okulista na nfz gdańsk, piperine forte gdzie kupić ]
[podobne: vicebrol opinie, lek pramolan, pedicul hermal ]