Onkologia: podejście oparte na dowodach

Ten tekst – który waży prawie 9 funtów, zawiera w przybliżeniu taką samą liczbę stron, jak jego pierwsze wydanie, i zawiera 113 rozdziałów od ponad 250 autorów – ma fizyczne zalety godnego uczonego tomu. Jednak w dobie szybkiego, połączonych ze sobą systemów informacyjnych, regularnie aktualizowane referencje on-line (nawet szacowne zasady Harrison s Principles of Internal Medicine zostały poddane nowatorskiemu procesowi zaawansowania technicznemu), a także osobiste asystenty cyfrowe i inne podręczne komputery osobiste, nowy podręcznik musi zrobić więcej, niż tylko chcieć przedstawić ujednolicone podejście, które klasyfikuje i podsumowuje obecnie dostępne dowody . Do czasu, gdy podręczniki takie jak ten są edytowane, zestawiane i publikowane, wiele treści może być nieaktualnych – szczególnie w dziedzinie, która, jak przyznają redaktorzy tej książki, ewoluuje szybciej niż wszystkie inne dziedziny medycyny . Od samego początku Onkologia jest innym podręcznikiem na ten temat. Nie otwierają go spodziewane rozdziały poświęcone podstawom chemii, radioterapii i onkologii chirurgicznej, ale wprowadzeniu do opartego na faktach podejścia do onkologii. Zarówno nowe obszary w onkologii (takie jak transplantacja komórek macierzystych, zasoby dla informatyki dotyczącej raka, ekonomika leczenia nowotworów i podejmowanie decyzji przez pacjentów) oraz obszary tradycyjne (takie jak nauka o czynnikach biologicznych i tradycyjnych lekach chemioterapeutycznych) otrzymują podobne nacisk.
Rozdział 4, zatytułowany Obrazowanie raka , oraz sekcja 8, zatytułowana Survivorship raka , to dwie najważniejsze pozycje tej książki. Rozdziały w sekcji 4 obejmują obrazy o wysokiej rozdzielczości i informacyjną dyskusję na temat tomograficznego skanowania emisji pozytronowej. Rozdział 8 zawiera szczegółowe informacje na temat problemów medycznych i psychospołecznych osób, które przeżyły raka. Niemniej jednak książka nie skupia się na swoim głównym temacie – onkologii – i sekcjach 5, 6 i 7 (zatytułowanych Stałe nowotwory , Choroby nowotworowe hematologiczne i Praktyka onkologii odpowiednio) obejmują dogłębne materiał na ten temat. Tekst i tabele w części dotyczącej guzów litych przedstawiają kompleksowe (choć czasami suche) podsumowanie dostępnych dowodów. Niewielka (tylko 136 stron) sekcja dotycząca nowotworów hematologicznych jest przyjemnością, ale jak w sekcji dotyczącej guzów litych, która ją poprzedza, w niektórych obszarach brakuje w niej zwięzłego przeglądu obecnego myślenia o zarządzaniu.
Podręcznik o tej wielkości, z wieloma autorami i rozdziałami, może cierpieć z powodu zbyt dużej zwięzłości w odniesieniu do niektórych tematów i braku spójności w prezentacji ściśle powiązanych rozdziałów. Ta niekonsekwencja może pozostawić czytelnika losowo szukającego odpowiedzi na konkretne zapytania. Niemniej moje ogólne wrażenia związane z tą książką są bardzo korzystne – zapewniają kompleksowe omówienie podstaw z obszernymi informacjami na temat nowych obszarów. Przyszłe edycje mogą zyskać na większej kontroli redakcyjnej. Chociaż ten podręcznik nie jest czymś, co można odebrać w spokojny wieczór (głównie ze względu na jego dużą wagę), onkolodzy będą cieszyć się odkrywaniem go w czasie wolnym.
Robyn Ward, MD, Ph.D.
University of New South Wales, 2010 Sydney, Australia
[email protected] edu.au
[podobne: choroba bostońska leczenie, ectoskin p7, piperine forte gdzie kupić ]
[patrz też: espumisan krople ulotka, krem mikrozłuszczający z kwasem migdałowym na noc, ectoskin p7 ]