Awaria systemu a odpowiedzialność osobista – Case for Clean Hands ad

Pacjenci skolonizowani lub zakażeni opornymi patogenami często mają miliardy jednostek bakterii tworzących kolonie na mililitr plwociny lub na gram kału. Ich skóra i najbliższe otoczenie mogą być silnie zanieczyszczone. Opiekunowie, którzy wychodzą z łóżek tych pacjentów bez wykonywania higieny rąk, mogą nosić na rękach tysiące lub nawet setki tysięcy jednostek tworzących kolonie odpornych na antybiotyki bakterii. Nawet jeśli opiekunowie noszą rękawiczki podczas opieki nad pacjentami, o których wiedzą, że są skolonizowani przez oporne bakterie, często zanieczyszczają ręce po zdjęciu rękawiczek. Na szczęście lekarstwo na tę sytuację jest proste. Gdyby każdy opiekun mógł rzetelnie ćwiczyć prostą higienę rąk po opuszczeniu łóżka u każdego pacjenta i przed dotknięciem kolejnego pacjenta, nastąpiłaby natychmiastowa i głęboka redukcja rozprzestrzeniania się opornych bakterii. Niedawne, szeroko rozpowszechnione stosowanie bezwodnych środków antyseptycznych na bazie alkoholu ułatwiło to zadanie nawet zadręczonym opiekunom. Przeprowadzanie higieny rąk za pomocą tych produktów bardzo szybko zabija bakterie (z wyjątkiem Clostridium difficile), zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjne mycie rąk i jest delikatniejsze w użyciu niż wielokrotne użycie mydła i wody. W większości instytucji przestrzeganie higieny rąk pozostaje jednak słabe – często w zakresie od 40 do 50 procent.1,2
System jest częściowo winny. Po pierwsze, członkowie personelu nie mogą być tak poważnie przepracowani, że nie mają czasu na wykonanie ważnych standardowych procedur. Po drugie, wiele szpitali nie ma programów zapewniających odpowiednio wykształconym opiekunom – że dokładnie wiedzą, ile alkoholu należy nałożyć, jak długo należy pocierać ręce i jakie powierzchnie skóry są najważniejsze. Po wykształceniu opiekunowie powinni również ocenić i certyfikować kompetencje w zakresie higieny rąk. A następnie muszą mieć niezawodny dostęp do antyseptyków na bazie alkoholu w punkcie opieki, co wymaga niezawodnego systemu do napełniania dozowników zanim wyschną. Dozowniki muszą być sprawne i muszą niezawodnie dostarczać odpowiednią ilość alkoholu. Chociaż ocieplające produkty na bazie alkoholu są delikatne w dotyku, to w przypadku podrażnienia balsamy powinny być łatwo dostępne. Oczywiście, rozwiązanie takich problemów systemowych nie jest strasznie skomplikowane; w zakresie higieny rąk powinna być możliwa niemal idealna niezawodność.3-5
Wyobraźmy sobie szpital, który udoskonalił swój system higieny rąk i regularnie monitoruje go, aby wykryć awarie. Jeśli osoba sprawująca opiekę w takiej instytucji zaniedba wykonywania higieny rąk po wyjściu z łóżka, w każdym razie z wyjątkiem zagrożenia życia, nie jest już logiczne obwinianie systemu. Eksperci od błędów ludzkich mają słowo, że nie przestrzegają jasnych zasad w odniesieniu do dobrze funkcjonujących systemów: naruszenia . Powtarzające się naruszenia w opiece zdrowotnej, tak jak w każdej branży, powinny mieć konsekwencje.
Kolejna branża, w której czystość jest najważniejsza – produkcja chipów komputerowych – może nas nauczyć czegoś na ten temat. Kiedy pracownik wchodzi do czystego pokoju , w którym odbywają się chipy komputerowe, musi włożyć specjalny garnitur, rękawiczki i maskę, aby zapobiec skażeniu wiórów Te wymagane materiały są zawsze dostępne, a system pomieszczeń czystych jest wysoce niezawodny. Pojedyncze naruszenie zasad skutkuje ostrzeżeniem. Pracownicy, którzy naruszają zasady dwukrotnie ryzykują postępowanie dyscyplinarne – bo przecież w grę wchodzą skażenia. Moim zdaniem oczekiwania dotyczące wyników powinny być co najmniej tak wysokie, gdy stawka to życie, a nie zyski.
Kiedy lekarz lub pielęgniarka może ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii opornych na antybiotyki, ćwicząc prostą higienę rąk, odpowiedzialność powinna mieć znaczenie. To prawda, że szpital i jego liderzy są odpowiedzialni za stworzenie systemu, w którym opiekunowie mają wiedzę, kompetencje, czas i narzędzia do doskonalenia higieny. Ale każdy opiekun ma obowiązek wykonywać higienę rąk – doskonale i za każdym razem. Kiedy ten powszechnie akceptowany, prosty standard opieki zostanie naruszony, nie możemy nadal obwiniać systemu.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Dr Goldmann informuje, że uzyskał wsparcie finansowe od firmy Clorox, a także był konsultantem Kosmetycznego Stowarzyszenia Kosmetycznego i Zapachowego oraz Warner-Lambert.
Author Affiliations
Dr Goldmann jest starszym wiceprezesem Instytutu Doskonalenia Opieki Zdrowotnej w Cambridge, Massachusetts i profesorem Wydziału Pediatrii w Harvard Medical School w Bostonie.

[hasła pokrewne: fala uderzeniowa zabieg, moringa liście mielone, dawca szpiku kostnego ]
[więcej w: phenazolina, rurki windi, lymphomyosot opinie ]